Müze Gezisi

Müze Gezisi

By In ATLAS DRAMA, Atlas Drama, Yaratıcı Drama On 2 Mart 2020


Müze Gezisi http://www.aysinkorucu.com/yaratici-drama

Amerika maceramızda “müze gezelim” deyince kendimize belirlediğimiz adreslerden birisi de Florida St. Petersburg’da Dali müzesi oldu. Yazımızın en başında müzeden içeri girerken yanınızdaki çantaların müze girişindeki yetkililerce ölçüldüğünü ve en küçük el çantalarıyla geçişe izin verildiğini belirtelim.  Girişte biletlerinizi aldıktan sonra belli saatlerde başlayan rehberli tura katılabilir, yahut vakit kaybetmeyeyim diyorsanız danışmadan elektronik sesli rehber alıp sergiyi dolaşmaya hemen başlayabilirsiniz.

Müzenin mimarisine dışarıdan ve içeriden baktığınızda Dali’nin eserlerinin kokusunu almamak elde değil. Müze bahçesinde bir bankın üzerinde oturan bir eriyen saatle karşılaşabilir, göbekli müze binası ile göbek yarıştırabilir ya da boyunuzca uzanan sık ağaç labirentinden müzeye çıkış yolunu arayabilirsiniz.

Dali Müzesi Florida

İspanya’dan sonra dünyanın en büyük Dali koleksiyona sahip Florida St. Pete’deki Dali müzesi sanatçının akılda kalan eserlerini içeriyor.  Kalıcı müze koleksiyonlar altı başlıkla birbirinden ayrılmış durumda: Objeler, çıktılar, fotoğraflar, Dali’nin çalışma kağıtları, resimler ve hayal ürünü çizgiler…

Müzenin bir bölümü “Dali’nin Rüyaları” olarak isimlendirilmiş. Üç boyutlu gözlüklerle Dali’nin rüyalarını kendiniz deneyimliyorsunuz; ama oldukça fazla kuyruk olduğu için biz diğer bölümlere öncelik verdik.

Sergiyi gezerken Dali’nin her yaptığı resimde, çizimde ya da objede onun hayat hikayesini farkına varmadan öğreniyorsunuz. Hayatının aşkı Gala’dan, kız kardeşini model olarak çizdiği resimlere, annesinin ölümünden, evini terk edip gittiği Madrid’e, güzel sanatlar okulunun hayatına girmesinden, Paris’e gidip Picasso ile tanışmasına kadar.. Başlangıçta sürrealist olmayan Dali’nin var olan arayışını müzenin koleksiyonlarından tanıklık ederek dönem dönem takip edebiliyorsunuz.

Müzede, Salvador Dali’nin Sigmund Freud ile tanıştıktan sonra da eserlerinde Freud’un ünlü psikanaliz kuramının etkisiyle çizdiği resimlere yer verilmiş. Dali,  çizmeden önce uyumakta, uyandığında gördüğü rüyalarını resmettiğini belirtir. Dali ne anlatmak istemiş diye tabloların karşısında düşünürken Dali’nin karmaşık rüyaları içinizde çoktan bir sarmal oluşturmuş oluyor.

Dali’nin “sarmal” çizimlerini ne kadar çok kullanmış olduğunu müzeyi gezerken daha çok anlıyorsunuz. Dali’nin yaşamındaki kavşak noktalarından biri olan Gala ve ilişkisini de DNA sarmalına benzetmiş Dali. Kendi ve Gala’nın birbirine tam uyan bu iki yarı gibi olduğunu belirtmiş. Hem sarmalları hem kıvrımları resimlerinde ilginç nesnelere dönüştürmüş.

Müze gezinizi bitirdikten sonra kafeteryasında lezzetli atıştırmalık sandviçleri deneyebilirsiniz veya hediyelik eşya kısmında aklınıza gelen ve içinde Dali’den esintiler olan her tür hediyelik eşyayı bulabilirsiniz. Dali çizimlerini içeren çantalar, kahve fincanları, kitap ayıraçları, eriyen saatler…

Müze ve Çocuklar

Müzenin en keyifli alanlardan birisi ise çocukların aktivite alanı. Burada Dali’nin türlü türlü çizimleri ve resim kopyaları boyanmak üzere hazır, çocukları bekliyor.  Her çocuk müze gezisi sonrası, kendi tanıdığı Dali’yi oluşturup askıya asıyor. Bende oğlum Deniz Kaan ile birlikte resme eklenen  bir bıyık ve birkaç renk croyola ile neler yapılabileceğimizi deneyimledik.

Deniz Kaan’da tüm sergiyi sıkılmadan, yorulduğunda yerlere oturarak, olmayan İngilizcesiyle objeyi sesli rehberden açıp dinleyerek ve sorular sorarak bizimle beraber gezdi.  Fotoğraf çekildiğimiz göbekli bina ve göbekli anneyle oğlu fotoğrafı bu geziden kalbimde kalacaklardan…

Melike Üstek Türker

https://tr.wikipedia.org/wiki/Dal%C3%AD_Tiyatro_ve_M%C3%BCzesi

https://thedali.org/


Related Posts