Sütlaç Nasıl Yapılır ?

Sütlaç Nasıl Yapılır ?

By In Tarifler On 1 Temmuz 2015


Sütlaç 

Kız kardeşim ikizlere hamileyken burnumun ucunu görür görmez (kendisi İzmir’de yaşıyor)

benden hemen sütlaç yapmamı istiyordu.Şimdi 19 aylık olan yeğenlerim Kerem ve Can’ı severken bir parçada olsa teyzelerinden tatlı katkısı olduğunu düşünüp keyifleniyorum..sutlac-nasil-yapilir-yapimi-tarifi

http://www.aysinkorucu.com/tarifler/Sütlaç Tarifi ‎

Nasıl bir tatlıdır ?

Sütlaç, çeşitli mutfak kültürlerinde bulunabilen bir tatlı çeşididir.

Sütlü tatlılar Türk mutfağında önemli bir yere sahiptir. Sütlü tatlı içinde en yaygın yapılan ve sevileni sütlaç desek yalan olmaz. En temel mazlemeleri pirinç, süt ve şekerdir. Aslında pişirilme şekline kişilerin zevkine göre değişse de genel olarak tercih edilen kıvam pirinç tanelerinin yumuşak ama tane tane olmasıdır.

Zaman zaman Kuzey ve Batı Avrupa ülkelerin mutfağında da sütlaç tarçın soslu  ve badem kavurma ve şekerleme garnitürü olarak yılbaşı tatlısı olarak sunulmaktadır.

 

Yapılışı

2 litre süt -2 çay bardağı pirinç-1 paket vanilya-2 su bardaki toz şeker-tarçın
Sütlacın lezzeti mükemmel oldu bunun en önemli sebebi sütümüzün yeni sağılmış sütten yapılmış olmasıydı. Sütlacın diğer özelliği ise pirincin kendi özüyle pişmesi herhangi bir yardımcı malzemeden faydalanmadım. Pirinç unu veya buğday nişastası kullanmıyorum. Evet,bu işlem biraz sabır gerektiriyor ama sütlaç bir o kadar da lezzetli oluyor.Sevdiğiniz bir müziği açarak bu işi keyifli hale getirebilirsiniz..;)
Ben hafif tatlılarda Ella Fitzgerald’cıyım;)
‘everytime we say goodbye’mesela..

Şimdiiiiiiiiisutlac-nasil-yapilir
pirinci yıkıyoruz ve 1 e 1 ölçüde suyla haşlamaya başlıyoruz. Kaynattığımız sütü yavaş yavaş ekliyoruz. Pirinç özleşinceye kadar ağır ağır karıştırıyoruz. Sağılmış sütle yaptığımızda kaymaklaşma gerçekleşecektir. Kaymaklaştıktan sonra sekerini ekliyoruz ve karıştırmaya devam ediyoruz.

Vanilya tozunu ekliyoruz ve tabaklara servis yapıyoruz. Soğumaya başladığında arzuya göre tarçın serpiyoruz. Bu güzel tatlı Türk mutfağının vazgeçilmezleri arasındadır, afiyet olsun…

Pirincimiz sarı kılçık pirinci Kastamonu’dan!

Gerçekten bu bile sütlacın kalitesini değiştiriyor. Peki tatlımız kaç kalori?

111,1 kcal 🙂

Sütlaç ve Faydaları

Aslında sütün pirinç ile buluşması ile besin değeri oldukça yükseliyor. Özellikle çocuklar ve tüm yaş grupları için gerekli olan süt, pirinç ve tarçın sayesinde vitamin, protein ve kalsiyum bakımından oldukça zengin. Bu sayede özellikle çocukların gelişimini olumlu etkiliyor. Beyaz pirincin barındırdığı yüksek lif oranı sindirim sistemi ve metabolizmanız için oldukça önemli. Kaslarda tükenen glikojenin yerine konmasına yardımcı olan pirinç, kaybettiğiniz enerjiyi geri kazanmak adına iyi bir karbonhidrat kaynağı.

Hem lezzetli hem faydalı 🙂

Ayşin Korucu