Ispanak Kökü Salatası

Ispanak Kökü Salatası

By In Güncel, Medya, Tarifler, Yemek Atölyeleri On 11 Mart 2016


Ispanak Kökü

Ispanak kökü bir dönem hiç kullanılmadan kesilip atılırdı. Üstünde barındırdığı toprağı görünce insanları da anlayışla karşılamak gerekiyor. Doğrusu bazen o kadar topraklı olur ki temizlemeye üşenenler olması çok doğal. Ama şimdilerde bir çok market ıspanakları neredeyse pırıl pırıl tezgahlara koymakta.

Ispanak, koyu yeşil yapraklı bir sebzedir. Spinacia oleracea olarak bilinen ıspanak, amaranth ailesine aittir ve pancar ve kinoa ile akrabadır. Besin maddeleri ve antioksidanlar ile yüklüdür ve bu nedenle, çok sağlıklı olduğu kabul edilir. Ispanak yemek, göz sağlığına faydalı olabilir, oksidatif stresi azaltır, kanseri önlemeye ve kan basıncı düzeylerini düşürmeye yardımcı olabilir. Ispanak hazırlamanın birçok yolu bulunmaktadır. Dondurulmuş veya taze alabilir ve daha sonra pişirerek veya çiğ yiyebilirsiniz. Kendi başına ya da başka yemeklerle de lezzetlidir.

İçerisindeki vitaminler, magnezyum, fosfor gibi değerli mineraller sayesinde vücut için oldukça gereklidir. Özellikle demir eksikliği sorunu olan kişilere, yüksek demir içeriği ile faydalıdır. Ispanak, vücudun direncini arttırır ve kuvvet verir Üstelik sadece bedenen değil zihnen de güç vermektedir. Yaş ilerledikçe kendini gösteren öğrenme güçlüğü, zihin tembelliği gibi sorunlara da iyi gelmektedir.

Ispanak Kökü salatası tarifi çok kolay .Şimdilerde baş köşede olan ıspanağın kök kısımlarını kesip iyice yıkayıp bir müddet sirkeli suda bekletiyoruz.Sirkeli suyu iyice duruladıktan sonra 15 dakika haşlıyoruz hemen ardından üzerine soğuk su dökerek pişmesini durduruyoruz.
Sarımsak,ceviz,limon,tuz ve zeytinyağı sosu ile servis ediyoruz.
Müthiş bir lezzet.

 

Ispanak Yemeği Tarifi

 

http://www.aysinkorucu.com/tarifler/sigara-boregi

https://tr.wikipedia.org/wiki/Ispanak


Related Posts