Kuru Fasulye

Kuru Fasulye

By In Tarifler On 26 Haziran 2015


 

Kuru Fasulye 

Esnaf Lokantalarının vazgeçilmezi kuru fasulye! Müşterinin lokantaya girdiğinde anda hemen hemen  emin olduğu tek seçim diyebiliriz.

”Ustam pilav üstü kuru çek” ,-) sözünü hepimiz duymuşuzdur . 1963 senesinde 95 kuruş olan fasulye bir dönem 7.5 liraya çıktığında yer yerinden oynamış hatta adına besteler yapılmıştır.

”Bu fasulya 7.5 lira
Hem kaynasın hem oynasın”

Kuru Fasulye Nasıl Pişirilir ?

Kuru fasulyeyi pişirmeden 4-5 saat önce ılık suda bekletmek yeterli olacaktır..Sonraki işlemimiz 1 su bardağı süt ve 2 su bardağı su karışımıyla 30 dakika kadar haşlıyoruz.Güveci ısıttıktan sonra zeytinyağını döküyoruz ve iki tane soğanı doğrayıp saydamlaşana kadar kavuruyoruz.Güzel bahçe domateslerini ya da bahçe domatesi konservelerinden domatesleri ve fasulyeyi ilave ediyoruz .Ben yaklaşık 10 dakika kadar özenle karıştırıyorum.Yeterince süt ve su ilave ediyoruz.Tuz ,bir adet kesme seker ve kurutulmuş kırmızı biberi karışımın içine ekliyoruz..En kısık ateşte fasulyeler iyice pişene kadar bekliyoruz.Ateşten almadan önce çok az tereyağı ekliyoruz.etli-etsiz-duduklude-pastirmali-sucuklu-zeytinyagli-faydalari-kuru-fasulye

Kurunun Çeşitleri 

Piyasada en bilinen fasulye çeşitleri çalı, horoz, tombul, dermason, şeker, battal, bomba,sıra, barbunya, börülcedir.

Kurunun Faydaları

Kuru fasulyenin pek çok faydası vardır. Bebek ve çocukların kemik gelişiminde etkili folik asit ve demir içeriği zengin olduğundan hamilelikte tüketilmesi tavsiye edilir. Protein, mineral ve vitamin içeriğiyle pek çok hastalığa karşı bağışıklık sistemini güçlendiren kuru fasulye kolaylıkla marketlerde bulunabilir. Bağırsakların rahat çalışmasını sağlar, kabızlığa iyi gelir …Bir çok çeşidi ile yıllardır sofralarımızda yerini alır.

Son derece zengin ve doyurucu özelliği ile birlikte enerji deposu olan fasulye, mutlaka sofralarda tüketilmelidir.

 

http://www.aysinkorucu.com/tarifler/guvecte-kuru-fasulye ‎

Kuru İçin Gerekli Malzemeler;-)

1,5 su bardağı iri taneli kuru fasulye,(bizim elimizde küçük taneli de olabilir)

1 su bardağı süt ,

2 tane iri kuru soğan,

3 adet domates

1 tane kurutulmuş kırmızı biber,

1 çay bardağı zeytinyağı

Çok az tereyağı

tuz ,şeker

Kuru püf noktaları

Sütün krema haline gelmesini önlemek istiyorsanız  belli aralıklarla yemeği karıştırmanızı öneririm. Yemeğin lezzetini artttırmak için kısık ateşte pişirmeniz yeterli olacaktır.

Kuru Fasulyeyi daha yakından tanımanıza yardımcı olacak bir link 😉

https://faydalar.gen.tr/kuru-fasulyenin-faydalari.html

https://www.sarkisozleri.bbs.tr/sarki/986/bu-fasulye-7-5-lira


Related Posts