Domates Çorbası

Domates Çorbası

By In Tarifler On 1 Mayıs 2015


Domates Çorbası 

Çorba deyip geçmemek lazım . Çorba kültürümüz çok zengin ve hatırı sayılır çeşide sahip.Domates çorbası her mevsim güzeldir. Lezzeti ve besleyiciliği ise tartışılmaz. Kaşar peyniri eklendiğinde lezzet patlaması gerçekleşir.

 

Domates Çorbası 

Küçük büyük herkesin büyük bir beğeni ile tükettikleri bu çorbanın yapılışı da keyifli ve pratiktir. Kaşar peyniri ile de servis edilen bu çorbanın içerisinde kullanılan malzemeler sayesinde şifalı bir çorba olmaktadır. Evde bulunan bayat ekmeklerin değerlendirilebilmesi içinde oldukça işe yarayan bir çorba seçeneğidir. Yaz domatesleri ile daha lezzetli olan bu çorba, yazdan yapılmış olan konserve domates ile de yapılabilir. Çalışan hanımlar için oldukça pratik bir yapılışa sahiptir. Anne sütü emmeyi bırakmış olan bebeklerde, ek gıda geçişine uygun bir çorbadır. Kan yapıcı özelliği bebekler için oldukça faydalı bir özelliktir. Domatesi mevsiminde tüketmek  gerektiğini bir kez daha hatırlatmak isterim.

Bu lezzetli çorba içerisinde bulunan lifler sayesinde, tokluk hissi verir diyet yapanlar için istedikleri öğünde birer kase önerilmektedir. Gece acıktığımızı düşünelim bunun içinde oldukça hafif bir atıştırmalık olacaktır. Türk mutfağının vazgeçilmez sıkça kullanılmakta olan bir çorba çeşididir. Domates çorbasının faydaları saymakla bitmez. Biraz sonra buna değineceğim.

Domates çorbasının faydaları

Domatesin içerisinde bulunan yüksek lif oranından dolayı bağırsak sistemini aktif duruma getirir ve sindirim sistemine de yardımcı olur. Vücutta bulunan zararlı maddelerin dışarı çıkmalarını sağlar. Böbrekte oluşacak olan taşların oluşumunu engeller ve böbreklerde var olan taşların düşmesine yardımcı olur. Kanser, türlerini önlemekte büyük rolü vardır. Kolesterol düzenleyicidir. Kan basıncını düzenler. Kilo yönetimini düzene koyar. Kas hastalıklarını önler. Damar sertliklerinin önüne geçer. Yaşlanmayı geciktirici etkisi bulunmaktadır. Cilde tazelik ve direnç verir. Romatizma rahatsızlıklarını iyi geldiği bilinmektedir. Özellikle kansızlık problemi yaşayanlara tavsiye edilir. Anlayacağınız domates çorbasında yok yok !

 

Domates Çorbası Tarifi

4 büyük tarla domatesi

4 su bardağı su

1 su bardağı süt
1 çorba kaşığı un

1 çorba kaşığı domates salçası
2 çorba kaşığı yağ
Kızarmış ekmek

Tuz

***

Ayşin Korucu Erdağ

http://www.aysinkorucu.com/tarifler/guvecte-kuru-fasulye

https://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%87orba


Related Posts