Biberli Yumurta

Biberli Yumurta

By In Tarifler On 1 Ağustos 2015


yemek-tarifi-biberli-domatesli-yumurtaYUMURTA bir çok kişinin vazgeçemediği bir yiyecek.

Biberli yumurta için kullanılan sebze dünyasının güzellerinden kaliforniya biberi.

Gevrek bir dokusu var bu nedenle ekmek gibi dilimleyip içine yumurta kırma şansımız yüksek oluyor. Kahvaltı sofralarını renklendirmek için birebir! Keskin tadı ile çeşitli renklerde olan kaliforniya biberini bu şekilde değerlendirebilirsiniz. Dilimlendiği anda  çiçek görüntüsüne ulaşıyor bu da işimizi kolaylaştırıyor. Hatta benden pratik yemek tarifleri isteyen öğrencilerime bu tarifi veriyordum. Ben kırmızı renkli olanını tercih ettim. 

Yumurtalı tarifler Pratik Lezzetler 

Siz yeşil,kahverengi, kırmızı, mor olanlarını tercih edebilirsiniz.olay çok basit 😉 biberi ekmek dilimler gibi dilimliyorum tavaya koyuyorum,dokusu sebebiyle bir şekilde yumurtaya kelepçe görevi görüyor 😉
İster tereyağı ister zeytinyağı ile kısık ateşte önce biberi pişiriyorum hemen ardından yumurtayı biberin içerisine nazikçe kırıp yerleştiriyorum. Zaten güzel kokular yayıldığında piştiğini anlıyorsunuz .Kokulardan piştiklerini anlıyorsunuz ve lezzetler bütünleşiyor.
Ben süslemek için biraz yaprak,mısır kullandım. Ayrıca siyah ve yeşil zeytinden oluşan sempatik bir arı kondurdum yumurtanın üstüne.
Çekirdeklerini çıkarmış olduğumuz  siyah ve yeşil zeytini ekmek dilimler gibi dilimliyoruz . Dilimlenmiş olan zeytinleri bir yeşil bir siyah olmak üzere diziyoruz . Siyah ve yeşil renkli bir arı elde ediyoruz 🙂 

Biberli yumurta Ayşin Korucu ile evimin kalbi tarifler

Kaliforniya biberi C vitamini  karotenodinlerin en üst seviyeye çıkmasını sağlar. Olgunlaşmış olan kaliforniya biberinin C vitamininin ve karotenoidlerin artması kaliforniya biberinin antioksidan kalitesini arttırır. Bu sebeple yüksek ateşte pişirerek bazı hassas besin maddelerini yok edebilirsiniz. Gevrek dokusunu koruyarak orta kısık ateşte kokusunu salana kadar pişirmenizi tavsiye ediyorum. Kaliforniya biberi acı değildir. İspanya’da yapılan güncel bir araştırma, bu 6 karotenoidlerin – beta-karoten, alfa-karoten, likopen, lutein, kriptokzanthin ve zeaksantin – en az üçte ikisini içeren sadece iki sebze olduğunu ortaya çıkartmıştır. Bu gıdaların biri domates, diğeri ise Kaliforniya biberidir ! Sülfür içeren bileşikler bakımından en zengin sebzeler soğan, sarımsak, brokoli gibi sebzeler olsa da, biber de sağlığa yararlı bir sülfür kaynağıdır.

 

Biberli yumurta Pratik Yemek Tarifleri

Hadi , yapalım 😉

https://tr.wikipedia.org/wiki/Biber


Related Posts