Aşure Tarifi

Aşure Tarifi

By In Tarifler On 1 Mayıs 2015


Aşure tarifi  Aşure tarifi bu kadar doğal ürünlerle bu tatlıyı yapmak ayrı bir keyif oldu doğrusu benim için. Ana malzemeler;
500 gr. buğday-300 gr. şeker fasulye- kuru üzüm-1 cay bardagi pirinc-600 gr toz şeker-1 bardak sut-1 kasik bal-ve bol su.
 yemek-raifleri-asure-2
Suslemesi icin;
nar tanesi-findik-ceviz-kus uzumu-tarcin-badem-kuru incir-kuru dut-kuru kayısı..

Aşure Tarifi

Bu kadar doğal ürünlerle aşure yapmak ayrı bir keyif oldu doğrusu benim için…
Kuru fasulyemiz Erzincan tarafındandı ;)Nohudumuz köy nohuduydu..Badem Datça’dan,fındık Giresun’dan şunu söylemeliyim ki yaptığım bu aşurede küçüklüğümün damak lezzetine ulaştım.Ve bunu yapmak hiç zor olmadı.
Aşureye gelirsek:
Klasik bir şekilde kuru malzemelerimizi bir gece  önce ıslatıyoruz,Püf noktalarıylailerleyelim..Nohudu yemek-raifleri-asure-3sıcak suyla ıslatmanızda hiç bir sakınca yok ama kuru fasulye ve buğday için soğuk su tercih etmeliyiz.. Ertesi gün buğdayı parmaklarımızla ovuşturarak yıkıyoruz ve ardından 3 çeşit kurumuzu ayrı ayrı haşlamaya başlıyoruz.Haşladıkça köpüklerini alıyoruz..Pirinci sabah ıslatmak yeterli olacaktır..
Buğdayı haşlamaya başlıyoruz, yarım saat sonra ıslattığımız pirinci ekliyoruz ,buğday ve pirincin özü sayesinde aşure kıvama gelmeye başlayacaktır.
Yavaş yavaş karıştırıyoruz ve ardından kuru fasulye ile nohudu ekliyoruz ..Kuru üzümleri ekliyoruz ve şekerini serpip karıştırmaya devam ediyoruz…
Biraz soğuduktan sonra servis kaselerine paylaştırıyoruz. Üst süslemesi de zengin olduğundan ben tabağı aşure ile çok doldurmamanızı öneririm. Biz Gamze ile birlikte 130 yıllık kaselerde çekim yapmaya çalıştık. 3 ayrı sunumyemek-raifleri-asure-1 yapmak istedik ve başardıkta
130 yıllık kaseler cini ve benim Meral Abla’mın aile yadigarı ..Bu iki kaseyi bana hediye ettiği gün çok mutlu olmuştum ve her fırsatta kullanıyorum..Eski bir gelenek aşure ve 130 yıllık kasenin buluşması bizim için çok anlamlı oldu. Umarım sizinde hoşunuza gider.

Related Posts