Marilyn Mazur

Marilyn Mazur

By In Ayşin Korucu, Dans Dersleri, Müzik On 26 Haziran 2015


Mariyn Mazur Perküsyon Sanatçısı

Marilyn  Mazur Miles Davis ve Jan Garbarek gibi ustalara eşlik etmiş ve bununla tanınanmarilyn-mazur-cok-yonlu-bir-sanatci-dans-istanbul ‘Perküsyon Kraliçesi’ lakaplı ,perküsyoncu,piyanist ve besteci ! 60 yaşını tüm dünyada gerçekleştireceği 60 özel konserle kutlayacak. Marilyn Mazur; ziller,çıngıraklar,ahşap vurmalılar ve davullar arasında kaybolan sıra dışı performansları ile tanıyor.

Marilyn Mazur’u perküsyon çalarken dans etmesi için cesaretlendiren isim ise muhteşem Miles Davis. Sonuçta Miles Davis .-)

Çok yönlü bir sanatçı

Davullar, ziller, ahşap vurmalılar arasında kaybolan bir kadın. Marilyn Mazur! Yıllardır sıra dışı performanslarıyla tanınan Mariyn Mazur ‘u dinlemek çok keyifli.

Perküsyon marilyn mazur’un ecm‘den çıkmış iki albümü vardır. ilki marilyn mazur’s future song adıyla çıkar diğerinin ismi de small labyrinthsdir. norveç elektronik jazz tayfasının bilindik bütün üyeleri bu albümlerde çalmaktadır.

 

Perküsyon nedir?

Perküsyon hakkında bilgiler

Perküsyon ya da vurmalı çalgılar, müzikte ritim yapısı kurulmak için kullanılır. Vurmalı çalgıdır. Ritim, eski Yunanca da ‘akış’ anlamına gelmektedir. Değişen uzunlu ve vuruşların ortaya çıkardığı ses bütünlükleri ve serileri ritimleri oluşturur. Modern müzikte ritim yapıları, genellikle perküsyon aletleriyle icra edilir. Üzerine elle veya başka bir cisimle vurularak, çalkalayarak, sürtülerek veya ovularak ses elde edilen her obje vurmalı çalgıdır.

Modern müzik aletlerinin karmaşık yapılarına karşın, perküsyon aletleri halen basit formlarını korurlar.

Perküsyon sözcüğü Latince’deki ‘percussio’ ve ‘percussus’ terimlerinden gelir. Percussio ‘müzikal anlamda dövmek ve çarpmak’ anlamına gelirken; percussus, ‘vurmak’ demektir. Darbuka sözcüğü de benzer bir şekilde Arapça ‘darp’ (vurmak) kökünden gelir. Günümüzde perküsyon kelimesi müzik dışındaki alanlarda da ‘iki birimin birbirine çarparak ses üretmesi’ anlamında kullanılmaktadır. Fakat en yaygın kullanım alanı müziktir. Vurmalı çalgıların tarihi oldukça ilginç tartışmalar yaratmış bir konudur. Özellikle antropologlar ve tarihçilerin taraf oldukları bu tartışmalarda vurmalıların, tarihin ilk müzik aletleri olabileceği vurgulanmaktadır. Genel bir kronoloji oluşturulmak istenirse, insan sesinin ilk müzik enstrümanı olarak algılanması, perküsyon aletlerinin de bir sonraki basamak olarak anılması uygun olacaktır. Müziğin gelişimi içerisinde insan sesinden sonraki basamak olarak yer alan perküsyon, ilk örneklerini eller, ayaklar, sopalar, tahtalar ve taşlarla çıkarılan sesler olarak vermiştir. Tarımın gelişmesiyle birlikte yeni teknikler kullanmayı başaran insanlar zamanla aynı enstrümandan farklı tonlar verebilen perküsyon aletleri üretmeyi başarmışlardır.

 

http://www.aysinkorucu.com/ozel-dans-dersi-almak-istiyorum

https://tr.wikipedia.org/wiki/Perküsyon


Related Posts