Dansın Pozitif Etkileri

Dansın Pozitif Etkileri

By In Dans Dersleri On 11 Mayıs 2015


Dansın pozitif etkileri

Dansın pozitif etkileri beden duygusal hayatımızın kaynağı ve aracıdır. Bedeni dansla beslemek ise inanılmaz bir deneyimdir.
Duygularımızı başkalarına beden hareketlerimiz,yüz ifademiz,nefesimizin ritmi ve sesimizdeki dalgalanmalarla ifade ederiz.
Kendimizi bir nevi bedensel ifade aracılığıyla gerçekleştiririz.
Ve biz büyürken içeriden ya da dışarıdan dayatılan her sınır,yaratıcılık ve dans kapasitemizi sınırlayabilir.
İşte dans çalışmaları ve hareket doğaçlaması aracılığıyla benliğimize yumuşak bir giriş noktası sağlayabilirsiniz.
Müziği ve ritmi görsel sanatları ve sessizliği kullanarak benliğimizin farkına varabilir ve yetişkinlikte kaybetmiş olabileceğimiz spontan hareketleri yeniden yakalayabiliriz.

Dans ettiğinizde, zihniniz tüm sorunlarınızı unutmakta ve harekete odaklanmakta özgürdür. Ayrıca dans etmek, stres azaltan ve mutluluk duygularını arttıran kimyasallar olan dopamin ve serotonin maddelerinin salgılanmasını sağlar. Birçok çalışma, dans etmenin baş ağrısı ve sırt ağrısı gibi fiziksel ağrıları hafifletmekte faydalı olabileceği hipotezini desteklemektedir. Ayrıca bazı depresyon semptomlarını da azaltmakta kullanılabilir.

Dans etmek; bedenimiz, zihnimizi ve ruhumuzu birleştirmemize yardım eder, bağlantıyı geliştirir ve öz saygımızı güçlendirir. Ayrıca bir  partner ile dans etmek, kendimize ve başkalarına daha çok güvenmemize yardım eder.  Engelleri bırakıp yaratıcılığımızın dans pistine girmesine izin vererek kendimizde yeni kapılar açmış oluruz, böylece kendimizi biraz daha sevebilir ve anlayabiliriz.

Bedenimizin müzikle akıp hareket etmesine  izin verdiğimizde zihnimizin de özgürce çalışmasını sağlamış oluruz.  Bunun için bir dile ihtiyacımız yoktur, sadece kendimizi fiziksel olarak hissedip ifade etmemiz gerekmektedir, işte hepsi bu. Doğallık ve yaratıcılığın kapıları önümüzde açılır ve yeni yollar bizi bekler. Problemlerimize cevaplar buluruz, zihnimiz yeni yolları yürümeye başlar sorunların  çözümü daha kolay olur.

Peter Lovatt, dans etmenin beynin yeni düşünce yolları bulmasına yardımcı olduğunu ve yeni sinirsel devreler yarattığını ortaya koyan bir çalışma gerçekleştirdi. 

Dansın pozitif etkileri dans etmek, benliğimizle bağlantı kurmamızı sağlar. Dans etmek sayesinde, farkında bile olmadığımız duyguları ifade edebiliriz. Bizi taşıdığımız ağırlıklardan kurtarır dans etmek. Bize kendimizi farklı bir dilde tanıma fırsatı ve imkânını verir. 

 

Ayşin Korucu Erdağ

Dans Eğitmeni & Koreograf 

 

http://www.aysinkorucu.com/dans-dersleri/dans-hakkinda


Related Posts