Dans Ayakkabısı Nasıl Olmalıdır ?

Dans Ayakkabısı Nasıl Olmalıdır ?

By In Ayşin Korucu, Dans Dersleri On 1 Eylül 2015


Dans ayakkabısı nasıl olmalıdır ?

Dans ayakkabısı topuğu , açısı, kalıbı, duruşu ve modeli kişinin ayak yapısına ve dansa uygun olmalıdır. Dans ayakkabısının doğru seçimi dans pistinde tutuş ve kayma özelliği ile kişinin öz güvenini sağlar. Topuklu olduğu için bir ayakkabının dans etmeye elverişli olduğunu düşünmek büyük yanılgıdır. Doğru ortopedik açılara sahip olmayan ve ayak boşluğunu doldurmayan dans ayakkabılarının aşil tendonu, ayak bileği, diz ve belde sorunlar oluşturacağı kesindir.

İdeal bir dans ayakkabısı nasıl olmalıdır ?

Dans yüksek performans gerektiren bir spor dalı ve sosyalleşme unsurudur. Dans  İdeal bir dans ayakkabısı 40 derecelik ortopedik bir eğime sahip olmalıdır. Ayak boşluğunu iyi doldurmalı ve ağırlığı topuk ve pençeye efektif olarak dağıtmalıdır. Böylece ağırlık her zaman doğru yerde kalacak ve denge merkezi çok değişmediği için denge kayıpları yaşanmayacaktır.

Nasıl seçilmelidir ?

*Yapmak istediğiniz dans türüne uygun olarak üretilmiş olmalı.

*Tabanını mutlaka süet olarak tercih etmelisiniz.

*El yapımı ise ayaklarınızın tüm özelliklerine uygun olması gerekir.

 

 

 

.    Dans ayakkabısı yüksek eforlu hareketlere, ağırlık ve ani sarsıntılara ve denge değişimine duyarlı olarak üretilir. Bu yüzden dans ayakkabıları ile daha konforlu dans edersiniz!

.    Doğru ortopedik açılara sahip olmayan ve ayak boşluğunu doldurmayan dans ayakkabıları aşil tendonu, ayak bileği, diz ve belde sakatlıklara neden olabilir!

.    Dans ayakkabısı pistteki kavrama-tutuş ve kayma özellikleriyle kişiye ekstra özgüven sağlar!

.    Dans ayakkabılarınızı seçerken ayağınızı ilk başta biraz sıkmasına izin verin çünkü siz sürekli hareket halindeyken onlar da zaman içinde esneyip, ayak kalıbınıza göre açılacaktır!

.    Bayanlar için ince topuklu ayakkabılar muhteşem bir görsellik sağlar ancak Salsa gibi yüksek tempolu danslarda dönüşler esnasında denge kayıpları ve topukta kırılma/kopmalara neden olabilir!

.    Dansa yeni başlayan pek çok bayan gündelik olarak kullandıkları yüksek topuklu herhangi bir ayakkabı ile dans edebileceğini düşünmektedir. Ancak bu çok yanlış bir düşüncedir. Bir ayakkabının topuklu olması onun dansa uygun olduğu anlamına gelmez. Çünkü dans ayakkabılarının topukları özel açılara, dizaynlara ve ideal topuk yüksekliklerine sahiptir. Bu yüzden normal (topuklu) bir ayakkabı asla dans ayakkabısı yerine geçemez. Dans ayakkabısının amacı sadece estetik bir görüntü elde etmek değil, konforlu ve rahat dans etmenizi sağlamaktır!

.    Bugünlerde pek çok normal ayakkabı üreticisi sektörün gelişimine ve talebe paralel olarak dans ayakkabısı da üretmeye başlamıştır. Ancak birçok firma bunun için gerekli alt yapı yatırımlarını yapmak yerine normal ayakkabı kalıplarının tabanını süet ile kaplamakta ve görseli dans ayakkabısına benzer normal ayakkabılar üretmekteler. Bu yüzden dans ayakkabısı satın alırken iyi araştırmalı, doğru özellikleri bilmeli ve mümkünse sadece dans ayakkabısı üreten firmaları tercih etmelisiniz!

 

Dans etmekte olan herkesin bu konuda bilinçlenmesi önemlidir…

 

http://www.aysinkorucu.com/dans-dersleri/her-yasta-dans-ve-dans-terapisi

https://dance-shop.com/

İyi bir dans ayakkabısı nasıl olmalıdır ?


Related Posts