YARATICI DRAMA

YARATICI DRAMA

By In ATLAS DRAMA, Ayşin Korucu, Yaratıcı Drama On 24 Ocak 2018


Yaratıcı Drama Nedir ?

Yaratıcı Drama çocukların toplumsal, zihinsel, dilsel, kültürel, ruhen ve diğer gelişimlerini kazandırıp geliştiren Ritmik (Dramatik, Karma) Sanatlar (Harekete Biçim Veren Sanatlar) dokunduğu her bireyi yaratıcılığa yöneltir.

Yaratıcı drama sanatsal yaratıcılık alanlarında olduğu gibi yaratıcı dansta sanat eğitimine önem veren toplumların çoğunda saygın bir yer edinmiş ve dansa girişin genel dayanağı olarak kabul edilmiştir.

Yaratıcı Dramanın Gelişime Etkisi 

Yaratıcı dramanın yine en temel taşlarından bir olan oyun ile atölyelerimizi gerçekleştireceğiz. Oyun iş birliği yapmayı öğretir, karar verme becerilerini arttırır, kendine güven duymayı geliştirir, dil gelişimini sağlar, dikkatin toplanmasını sağlar, yaşamda karşılaşılacak rolleri gözleme fırsatı verir, yetenekleri geliştirir, en doğal öğrenme ortamıdır. Oyun yaşantılara dayalıdır, mücadele etmeyi gerektirir, estetik içeriğe sahiptir, özgür olarak hareket etmeyi öğretir.

Sömestir tatili boyunca çocuklarımızın günlük yaşamda hayatı renklendirmekten, karşılaşılan sorunlara çok yönlü çözümler getirmeye kadar yaratıcılık özelliklerini geliştirmek adına atölyeler düzenliyor olacağız

.

Sömestir Programı

Drama Dans

Çocuklarla yapılan dansın ana hedefi dans ile oyun arasındaki bağlantıyı kurmak ve harika bir deneyim kazanmalarını sağlamaktır. Kalıplaşmış dans uygulamalarından uzak liderlikten çok rehberlik içeren yaklaşımlarla çocukların bedensel-kinetik gelişimine katkı sağlamaktadır. Drama dans atölyesinde doğaçlama prensiplerinden yola çıktığımız bu yolculukta çocuklarımız zihin ve beden koordinasyonunun yanı sıra kalpten ve yaratıcı düşünebilmeyi, kabiliyetlerini arttırmayı ve geliştirmeyi amaçlamaktadır. Atölye sürecinde tüm grup birlikte yazacakları bir koreografiye imza atmış olacaktır.

Yaratıcı Drama İle MASKE VE KUKLA YAPIYORUZ!

Bir karakter yaratıyoruz

Çocukların hayal dünyalarının kapılarını aralıyoruz ve o büyülü sonsuz dünyada yarattıkları karakterlere hayat vermelerini, boyamalarını, belki de ilk kez tasarladıkları bir şey karşısında kazandıkları öz güvene şahit oluyoruz. Ve onların tasarladığı kukla ve maskelerle bambaşka dünyalara gidiyoruz.

Yoksa en güzel iletişim yolunu mu örüyoruz?

Yaratıcı Drama İle MUTFAKTA BİRİ Mİ VAR?

Kendi ellerimizle ürettiğimiz lezzetlerden daha güzeli var mı? Sadece lezzet üretmiyoruz tabi 🙂 yaratıcılık, el-göz koordinasyonu, ince motor kaslarının gelişimi, pratik düşünmeyi güçlendirme, öz güven, iletişim. İşte öğrendiği salata, sandiviç, meyve tabağı gibi kolay ve pratik tarifleri size keyifle uyguladığında aldığı övgüler, gerisini siz düşünün.

Yaratıcı Drama ile OKUYORUZ! CANLANDIRIYORUZ! ÇİZİYORUZ!

Hikaye ve Masal Atölyelerimize bir varmış bir yokmuş diye başlıyor, onlar ermiş muradına biz çıkalım kerevetine diyerek bitiriyoruz. Masalın çocuklar dünyasındaki yeri apayrıdır. Anlatıma dayalı ve kendine has bir mantığı olan masallar hayalden gerçeğe geçer, gerçeği hayallerle kıyaslayarak somutlaştırır. Gerçek yaşamı edinmelerinde en etkili yoldur. İşte masalı ustaca kullanarak çocukların duygu dünyalarını, yaratıcılıklarını ve sözcük dağarcıklarını geliştirerek yeni bir masal kitabı tasarlamalarını bu süreçte destekliyor olacağız.

 

 

Ayşin Korucu

http://www.aysinkorucu.com/dans-dersleri/atasehir-dans-kursu-okulu-dans-derslerimiz-dans-keyfi

https://www.cambridge.org/elt/blog/2018/07/10/creative-drama-activities/

 

 

                                                                                                                     

 


Related Posts