Oyun ve Eğlenceli Eğitim

Oyun ve Eğlenceli Eğitim

By In ATLAS DRAMA, Ayşin Korucu, Yaratıcı Drama On 16 Mayıs 2020


Oyun ve Eğlenceli Eğitim 

 

Oyun ve eğlenceli eğitim, bir kitabın içinde rastgele karşıma çıktı. Şöyle demişlerdi: “edutainment”. Önce yanlış yazıldığını düşünerek içimden tekrarladım. Devamını okuduğumda anladım ki ingilizcede çoktan türetilmiş; ancak benim dağarcığıma yeni giren kelimelerden birisi.  İngilizcede Education ve entertainment olan iki kelimenin birleşimi aslında edutainment. Eğitim ve eğlenceyi birleştirince eğlenceli eğitim gibi bir kelime çıkıyor karşımıza. Son dönemde okullarda, müzelerde, deneyimleyerek öğrenmeyi araç olarak kullanan eğitim merkezlerinde bu kelimeyi tam da yaşıyoruz aslında. Gerçekten eğlenerek öğreniyoruz.

Hepimiz biliyoruz. Oyun çocukları besleyen su gibi, hava gibi. Hayatın, küçük bir bireyken simülasyonu. (Bu yüzden evcilik oynamayı sevmiyor muyduk?) Oyunda kendini gerçekleştirmeyi simüle eden çocuk, arkadaşlarıyla nasıl iletişime gireceğini, nasıl kabul göreceğini, kendini ötekine ifade etmesini öğreniyor.

Yaratıcı Dramayla Oyunla Eğitim

Yaratıcı dramanın desteğini alan okullarda öğretmenler eğlenceli eğitimi, kimi zaman çocuğa karakter özelliklerini kazandırmak için, kimi zaman değerler eğitimi için, hatta bazıları derslerin bilimsel içeriğini eğlenceli eğitim ile buluşturarak sıkıcı olmaktan uzaklaşmak ve dersin hatırlanabilir olmasını arttırmak için kullanıyor ve hatırlanabilirliği arttırmada başarılı olabiliyor.

 Oyunun Önemi

Yaratıcı dramanın ayrılmaz parçası olan OYUN ! Oyunun en büyük etkilerinden biri çocukların oyun yoluyla içinde yaşadıkları dünyayı tanımalarıdır. Oyun yoluyla sadece çocuklar değil insanlarda birbirleri arasındaki ilişkileri öğrenir, düşünür, deneyim kazanır, duygularını ve kendi benliklerini ifade eder, endişelerini kontrol altına alırlar. İnsanlar ve çocuklar paylaşmayı, diğer arkadaşlarının isteklerini kabul etmeyi ve kendi isteklerini ifade etme becerilerini öğrenirler.

Oyun Nedir ? Oyun ve Eğlenceli Eğitim

Bir çok düşünür ve eğitimci oyunun tanımını yapmıştır. Kimine göre oyun, insanın yaşamı ve doğayı öğrenmekte kullandığı ilk etkinliktir. İnsanoğlu doğuştan “homo ludens”, yani oynayan insandır. Oyun, kendiliğinden ortaya çıkan, hedefi olmayan ve mutluluk getiren bir aktivitedir.

Oyun, “çocukların en gerçek uğraşları” dır.

İşte bu nedenle tüm dünyadaki müzelerde de çocuklar için eğlenceli eğitim alanları unutulmuyor artık. Çocuklar için bu alanda hazırlanan içerikleri incelemek, özellikle hazırlanmış eğitici oyunları oynamak can sıkıcı bir deneyimin ötesinde hatırladıkları ve bunu keyif alarak yaptıkları bir eyleme dönüşüyor.

Yaparak öğrenilenlerin yüzde doksanının hatırlandığı bir dünyada eğlenceli eğitimin ne kadar önemli olduğunu ve tüm eğitim kurumlarına, müzelere ve hatta ailelere yayılmasını diliyorum!

Melike Üstek Türker

http://www.aysinkorucu.com/aysin-korucu/oyun-ve-eglenceli-egitim

https://www.seslisozluk.net/edutainment-nedir-ne-demek/  

 

 


Overall Rating
9.0

Etkili!

Related Posts