Sigara Böreği

Sigara Böreği

By In Tarifler On 1 Eylül 2015


sigara-boregi-firindaSİGARA BÖREĞİ

 

Sigara böreği yemek yapmayı öğrenmek istiyorum diyenler bence bir yerden başlamalı ;-)’yemek yapmayı öğrenmek istiyorum’diyenler için bence güzel bir başlangıç olacaktır.

Küçükken sigara böreği hazırlıkları başladığında heyecan duyardık.İsmini nereden aldığını çok merak ederdik.
Sigarayı andırmasından mı yoksa ısırıldığında dumanın tütmesinden mi diye tartışıp dururduk. Bir dönemin kadınlar günü sofrasının baş köşesindeydi. Hatta günümüz kadınlar günü buluşmalarında  da baş köşede yerini almıştır.

Bu tarif tüm lezzeti ile sofraların vazgeçilmezidir. Unutmayalım ki lezzetli tarifler listesinde sigara böreği her zaman ilk sırada yer alıyor.

Yufka ile yapılan börekler tarifleri arasında peynirle yapılan en lezzetli tarifler arasındadır. En lezzetli tarifler demişken çıtır çıtır tarife geçelim bence…

Ben sigara böreğini değişik bir sunumla yapmayı seviyorum…

Sigara Böreği İçin Gerekli Bilgiler -:)

*Yemek yapmayı öğrenmek istiyorum diyenler için güzel bir başlangıç olduğu 

*Yufka ile yapılan börekler statüsünde olduğu

*En lezzetli tarifler arasında yer aldığı

Yemek yapmayı öğrenmek istiyorum diyenler için sigara böreği tarifini www.aysinkorucu.com  adresimde yayımlayacağım gibi bana aysinkorucu@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz. En lezzetli tarifler için size yardımcı olabilir.

 

Yemek yapmayı Öğrenmek istiyorum diyenler

Gerekli malzemeler

PEYNİR

 

Sigara Böreği için vazgeçilmez olan elbette peynirdir. Peynirin cinsini kendi damak zevkinize göre belirleyebilirsiniz. Ben sigara böreği için

koyun veya lor peyniri kullanıyorum. Peynir tercihiniz sigara böreğine eklediğiniz süt miktarını etkileyecektir. Bir kaç  peynir çeşidi ile böreğin lezzetine lezzet katabilirsiniz.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Peynir

YUFKA

Sigara böreği için yufka taze ve güvenilir olmalı 🙂 Sert bir yufka istediğiniz sonuca ulaşmanızı engelleyecektir. Çok derine inersek bizim yufkanın yapımında kullanılan su bile büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden güvendiğiniz mahalle yufkacınızdan en lezzetli sigara böreği adına taze yufka  almanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Yufka

 

YUFKA

PEYNİR

YUMURTA

 

MAYDANOZ

 

SÜT

TUZ

PUL BİBER

Lezzetli yemek tarifleri

Peyniri bir kabın içine koyuyoruz. İnce kıyılmış maydanoz,süt,bir yumurta ,kırmızı pul biber ekliyoruz. İyice karıştığından emin olduktan sonra bir kenara alıyoruz. Taze yufkaları üçgen bir şekilde kesiyoruz. Üçgenlerin geniş kısmına peynir harcını koyuyoruz.
Yuvarlama işlemini dikkatlice yaptıktan sonra uç kısmını ıslatıp yapıştırıyoruz.
Bol yağı iyice kızdırıp ruloları içine atıp kızarmasını bekleyelim.Bu süreç yağ iyice kızgın olduğunda son derece kısa sürüyor ve yağ çekmiyor…
Bazen uzun bir şekilde sarıp 200 dereceli fırında pişiriyorum servis yaparken demet maydanozun sapıyla bağlıyorum.
Değişik bir sunum yapmak isteyenler bunu değerlendirebilir…

Afiyet olsun!

Ayşin…

http://www.aysinkorucu.com/tarifler/sutlac-tarifi

https://tr.wikipedia.org/wiki/Sigara_b%C3%B6re%C4%9Fi


Related Posts