Latin Dansları

Latin Dansları


Niçin Dans ?

Dansın vücuda etkilerini bölgesel ve genel olarak iki ana başlık altında toplayabiliriz. Dansın bölgesel etkileri, hareketin belirli bir bölgeyi çalıştırması sonucu gözlemleniyor. Kaslar büyüyor, zamanla genişliyor ve yağ dokusu azalmaya başlıyor. Bir de vücuda fizyolojik etkisi söz konusu. Dans sırasında vücut ısınıyor, metabolizma daha hızlı çalışıyor ve kalp atışlarımız hızlanıyor. Buna bağlı olarak kan dolaşımınızda artıyor. Böylece kaslara, beyne ve diğer vücut organlarına yeterli derecede kan pompalanıyor.Latin Dersleri
Dans vücutta hormonların dengeli bir şekilde dağılmasına da yardımcı oluyor.
Dans sırasında, kalp ve akciğer sisteminde meydana gelen değişiklikler oksijen taşıma kapasitesini artırıyor. Artan akciğer fonksiyonu sonrasında kan temizleniyor ve böylece bol oksijen tüm vücuda yayılıyor.
Dans sindirim sisteminde ortaya çıkan sorunlarında azalmasını sağlıyor. Özellikle midede oluşan ve kişiyi rahatsız eden asidi azaltıyor.
Dans etmek, kalp hastalığı riskini azaltıyor ve kan basıncını düşürüyor.
Dans, çevikliği ve uyanıklığı korumaya yardım ediyor.
Dans etmek, fiziksel bir aerobik egzersizdir. Bu esnada; kan, sinir, dolaşım ve solunum sistemleri birbiriyle koordineli bir şekilde çalışmaya başlıyor.
Dans, beynin tembelleşmesini önlüyor. Beyin, genel müzik sinyalini kaslara gereken emirleri vermek için anında alıyor ve kısa bir zaman dilimi içinde vücut bu uyarıya cevap veriyor. Bu nedenle uzmanlar unutkanlık gibi beyinsel yaşlılık sinyalleri gösteren kişilere dans etmeyi öneriyor.
Dans, tedavi amaçlı da kullanılıyor. Vücudun yeniden hareket kazanabilmesi amacıyla felçli hastalara dans terapisi uygulanıyor. Dans etmek rehabilitasyon programının bir parçasını oluşturuyor.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı
Dr. Önder Çerezci