Hint Dansları

Hint Dansları

By In Dans Dersleri On 11 Mayıs 2015


Hint Dansları 

Hint dansları öğrenmek isteyenler için özel ve grup dersleri başlıyor! Hint dansları basit figürlerle başlayarak koreografi şeklinde ilerliyor ve size düşen biraz gayret ve  hint müziğine kendinizi bırakmak.
Hindistan’da çok eski tarihlerden bu yana dans önemli bir kültürel olgu olarak yer almaktadır.
Yüzyıllar boyunca Hindistan’da dans bir tür tapınma yöntemi ve coşkunun dışa vurumu olarak kullanılmıştır. Tapınak dançıları (Devasis) Tanrı ve Tanrıçaları memnun edebilmek için kutsal dansları sürdürebilmek için çok zor bir yaşamı kabullenmişlerdir. Devadasi sistemi Hindistan’ın bazı eyaletlerinde hala yaygındır. Karnataka ve Orissa buna bir örnektir.hint-dans-dersleri

Özel ders tel: 0(532) 401 01 83

Hint dansının özellikleri

Dansçılar altın, inci ve elmaslarla işlenmiş son derece zengin süslerle donatılırlar.
Hint dansları kaynağını toplumun dinsel dürtülerinden alır. Dansların motiflerine yansıyan renkli içeriğin kökeni ülkenin çok engin mitolojik birikimine dayanmaktadır. Her türlü canlı renkle karşılaşılır.

Turuncu…

Kırmızı…

Mavi…

Yeşil…

Pembe…

Renkler bu dansın özünde vardır. Dans teknikleri Bharata’nın Natya Şastra’sı gibi yaklaşık iki bin yıl önce yazılmış birkaç bilimsel incelemeye dayanmaktadır. Binlerce yıldan bahsediliyor ve gerçekten çok hayranlık uyandıran bir durum. 

Hint dansları üç farklı türden oluşur. “Nritta” beden, kol ve bacakların hareketlerine dayanan sade ve basit dans. “Nritya” sembolik vücut duruşları ve el hareketlerinin yüz anlatımıyla ilişkilendirilmesiyle yapılan dans. “Natya” drama öğelerine sahip, söz dünyasının kullanımını da içeren dans. Bütün türler “mudras” yani dans sırasında el kol hareketlerinden oluşan figürleri kullanmaktadır. Dansçılar izleyicilerle iletişim kurmak için tüm bedenlerini kullanırlar.

Özel Dans Dersleri Tel: 0 (532) 401 01 83

Dans dersine başlayan öğrenciler sadece dansları yapmakla kalmayacak, aynı zamanda bu dansların neden yapıldığını ve nasıl ortaya çıktığını da anlayacak. Dansın özellikleri ile bütünleşecek ve kendilerini gösterinin içinde hissedecek. Her zaman söylediğim gibi, bu sadece bir dans değil, bir deneyim. Bu dans severler Hindistan’ın kültürel çeşitliliğine dahil olacak.

Ayşin Korucu

Dans eğitmeni, 

Grup Dans Dersleri Tel: 0 (532) 401 01 83

https://tr.wikipedia.org/wiki/Kategori:Hindistan_m%C3%BCzi%C4%9Fi


Related Posts